Posledné leto sme strávili objavovaním blízkych aj vzdialenejších zákutí s našimi dvoma malými dcérkami Lindou, v tom čase trojročnou, a Peťkou, ktorá dovŕšila jeden rok na konci júla. Najväčšou udalosťou mala byť týždňová all inclusive dovolenka na gréckom ostrove Korfu, ale v skutočnosti to tak vôbec nebolo. More síce obe baby videli prvýkrát, no absolútne ich tá úzka kamienková pláž s vlnami nezaujala a vrcholmi leta sa stali úplne iné kúpacie lokality. 

Piknik v Kremnici

Detva a okolie – 2 noci – jún 2023

Ku kamošom Klaudii a Peťovi do Kriváňa sme išli na víkendový pobyt spojený s vytáčaním medu a inými srandami :). Viac-menej sme si chceli v praxi vyskúšať, ako sa vieme vo štvorici adaptovať na nové spacie miesto (dovtedy sme spali mimo domu aj s malou Peťkou iba pár nocí na jeseň v Nitre a raz u deda). V útulnom hosťovskom domčeku na samote sa nám to veľmi páčilo, naše deti sa vyhrali s domácimi a bolo kopec zábavy. Okrem priateľských hostiteľov sme navštívili aj ďalších kamošov Natáliu a Miša na lazoch v Hriňovej. Okrem toho sme dali trošku mestskej kávovej-zmrzlinovej a kebabovej turistiky v centre Detvy a Hriňovej. Bola to akási neoficiálna príprava na náročný grécky pobyt. 

Zábavný hmyz na námestí v Detve
Vytáčanie medu u kamošov v Kriváni

Korfu, Grécko – 7 nocí – jún 2023

Tento zaujímavý cestovateľský experiment som naplánovala už v zime, keď sme si počas dlhých večerov pozerali (pre Peťa celkom nezáväzne) first-minute ponuky cestoviek. Hľadanie to bolo vcelku náročné, mala som fakt veľa požiadaviek, napríklad odlet musel byť z Bratislavy v dobrom čase, teda žiadne skoré rána a neskoré večery. Takisto som hľadala najkratší možný let (max 2 hodiny) a stredisko malo byť priamo pri mori, priateľské k deťom a s plnou penziou. Tiež som vyhľadávala najkratší možný pobyt (1 týždeň). Po dlhých telefonátoch a desiatkach ponúk od rôznych cestoviek sme vybrali stredisko Acharavi Mare na severe ostrova. 

Hotelový 4* resort bol naozaj krásny, mali sme veľkú izbu s balkónom a rovno pod našimi oknami bol bazén. Keďže celý pobyt bol all inclusive, prakticky sme len stále jedli a pili :). Deti však absolútne nezdieľali to naše gastronomické potešenie, v reštaurácii doslova trpeli, nechceli sedieť na detských stoličkách, iba na našich rukách, bol veľký problém pri naberaní jedál formou švédskych stolov. Skrátka a jednoducho, spoločný čas v reštike bol čistým utrpením. Až na záver pobytu nám napadlo, že sa budeme striedať a s Peťkou prídeme len na totálny záver jedenia, nech rýchlo zje, na čo má chuť a dovidenia. Linda bola trošku lepšou spoločníčkou, po rýchlom najedení, vedela trpiteľsky čakať na obžierajúceho sa rodiča. Peťka toto veru nestrpela.

More bolo zo začiatku dosť kamienkové, po pár metroch už pieskové, ale toto Linde nepomohlo, more proste bolo no-go pre ňu. Peťka na rukách sa celkom bavila, takisto v bazéne či v kolese. V tom čase ešte len štvornožkovala, kráčať vo vode začala až o dva mesiace neskôr. Linde sa veru ani bazény zo začiatku neľúbili, doslova bláznenie sa vo vode praktizovala len posledné dva dni. 

Hotelové bazény boli fakt super!

My sme sa snažili plávať vždy, keď to šlo, niekedy dvakrát denne, niekedy aj trikrát a keď pršalo, tak ani raz. Celkovo sa nám zdalo, že celý deň len riešime náročnú logistiku denných spánkov princezien, ale s odstupom času to nebolo vlastne až také zlé. Dvakrát sme sa boli s kočíkom prejsť aj do neďalekých letovísk a tak no, však bol to taký nevšedný experiment :D. 

Duchonka pri Topoľčanoch – 3 noci – august

Do tohto retro rekreačného strediska sme sa dostali po tom, čo som intenzívne počas letných týždňov zbierala tipy a následne obvolávala viacero dovolenkových miest s prírodným kúpaním, ktoré by spĺňali moje náročné očakávania ako napr. pozvoľný vstup do vody vhodný pre deti, dojazd do dvoch hodín z BB, plná penzia v bezprostrednom ubytovaní pri vode atď. Skrátka a jednoducho, hľadala som niečo podobné ako Teplý vrch, kde chodíme často a veľmi sa nám tam páči, ale chcelo to zmenu :). 

Veľká pláž na Duchonke

Nezanedbateľným kritériom bola tiež kvalita vody. Stránku úradu verejného zdravotníctva a jeho aktualizáciu stavu prírodných vodných plôch som poznala naspamäť a zrovna priehrada na Duchonke nebola nikdy v zozname kvôli nevyhovujúcim podmienkam. Po výdatných augustových dažďoch sa však situácia zmenila a my sme využili príležitosť, hneď ako tam bola vyhovujúca kvalita vody. V penzióne Slniečko bolo s nami ubytovaných aj vyše 70 táborových detí, ale naozaj nám to vôbec nevadilo. Naše malé slečny rady okukovali veľké detváky ako sa hrajú, jedia a bláznia :). 

Super vybavený kemping Nová Duchonka

Vstup do vody nebol super pozvoľný. Dno bolo vybetónované asi dosť dávno a teraz z toho ostali rozbité deravé betónové pláty, v ktorých sa vedela noha veľmi ľahko šmyknúť. Linda vôbec nejavila samostatný záujem o vstup do jazera, zato bazén v penzióne ju minimálne jeden deň bavil :). V tom čase ešte nechodiaca Peťka si na počudovanie trúfala kráčať za ruky aj v hlbšej vode na všetkých brehoch a plážach, ktoré sme za tie dni vyskúšali. My dospelí sme si našťastie na striedačku vedeli dosť dobre zaplávať na tej otvorenej vode a bolo to krásne kúpanie. Kemping rozprestierajúci sa na brehu v príjemnom lesíku bol tiež super, mal perfektné detské ihrisko aj výbornú kávu. 

Vstup do vody s betónovými platňami nebol najlepšie riešený, ale Peťka rada testuje 🙂

Celkovo na nás toto stredisko pôsobilo ako také príjemné retro, ktoré sa viditeľne obnovuje a my mu v tom budeme silno držať palce. Aby cesta autom nebola pre deti (a aj pre nás) taká dlhá, cestou tam sme sa stavili na hodinovú zmrzlinovú prestávku v Zlatých Moravciach a cestou nazad sme si dali kávové a parkové voľno v Kremnici.   

Západ slnka oproti malej pláži na Duchonke

Bardejov a okolie – 5 nocí – august 

Do Bardejova sme prišli poloplánovane na pozvanie našej super kamošky Marianny, ktorá síce v tom čase bola u snúbenca v Mníchove, ale rada nám prenechala svoj byt v širšom centre mesta. Po úspešnom pobyte na Duchonke sme hľadali ešte nejaké posledné kúpacie miesta pred definitívnym koncom leta a nástupom Lindy do škôlky. No a keďže Duchonku som vybrala viac menej ja, tak teraz sa chcel realizovať Peťo, ktorý skrátka chodí rád na východ (ale však to aj ja :). Pri hľadaní vhodných vodných plôch som oslovila viacerých východniarov, dostala zaujímavé typy a teda spomínaná Marianna nám hneď ponúkla aj ubytko u seba doma, čo sme nemohli odmietnuť :). 

Bardejovské námestie počas jarmoku na konci augusta

Bol z toho veľmi pekný pobyt, kedy sme si okrem zaujímavých kúpaní v okolí užili aj plné mesto vďaka jarmoku a tiež miernu turističku v Čergove. V dedinke na hranici s Poľskom Nižná Polianka je napríklad krásne prírodné kúpalisko Makovica, čo je vlastne pôvodne zavlažovacia nádrž pre zimné lyžovanie v rovnomennom stredisku, ktoré v lete slúži na príjemné vodné osvieženie. Je tam pozvoľný vstup, plastové stoličky a stoly priamo vo vode sú perfektným miesto pre hrajúce sa deti, gastro sa tiež veľmi snaží o kvalitné pokrmy (vyskúšali sme rusnácku polievku Mačanka!) a celé to má veľmi pohodový spirit :). Ďakujeme za super tip!

Kúpanie v rezorte v Prešove
Grand Plaza rezort v Prešove – inšpirované Antoniom Gaudím

Ďalšie kúpanie sme dali v prešovskom hotelovom komplexe Plaza Beach Resort. Pre Peťa to bol asi najhorší deň celých prázdnin, pre mňa to bola zaujímavá sonda do miest, na ktoré bežne nechodím, ale deťom sa tam naozaj páčilo :D. Bolo to skrátka jedno preplnené, drahé, ale veľmi pekné (architektúra inšpirovaná barcelonským Antoniom Gaudím) komerčné kúpalisko, kde si dospelý fakt vôbec nevedel zaplávať ale deti sa tam mohli veľmi dobre vyblázniť :). 

Perfektné kúpanie na Makovici v Nižnej Polianke
Na potulkách skanzenom v Bardejovských kúpeľoch

Posledné kúpanie sme absolvovali už pri ceste nazad v Levočskej doline, kde je krásne jazero s mierne pozvoľným aj miestami bahenným vstupom. My sme sa dobre vykúpali, baby sa však veľmi nebavili (asi ich rozmaznal ten predošlý rezort :D.  

Kúpanie v Levočskej doline

V Čergovských vrchoch sme sa vyviezli až hore na chatu v rovnomennom sedle vo výške 920 m. Bolo nám príliš teplo dole, tak sme potrebovali kúsok horského vzduchu :). Do osady Ambrušovce je to lesnou cestičkou príjemná hodinová prechádzka s miernym prevýšením, počas ktorej obe deti dobre zaspali v nosičoch. Pri ceste nazad sa Linda zobudila a čo to aj prekráčala sama :). 

Malé turistikovanie v Čergove
Čergov

Bardejovský jarmok príjemne prekvapil, nebolo to také extra hlučné ako poznáme z nášho bystrického, teda radvanského. Linda vôbec po prvýkrát skúsila rôzne kolotoče a mala z toho aj zábavu (o pár týždňov na to v BB to vôbec nefungovalo). Pozreli sme ešte aj kúpele aj skanzen a veľmi dobre nám bolo, fakt! ďakujeme :).   

Bardejovské hradby medzi baštami

Toto bol taký sumár spacích dovoleniek za uplynulé leto, mali sme aj viacero jednodňových výprav do bližšieho okolia, ako napríklad naše obľúbené horské nízkotatranské jazero na Krpáčove, či dedinské kúpalisko na Strelníkoch, ktoré sa nachádza priamo v areáli futbalového štadióna. Nepohrdli sme samozrejme ani bystrickým plážovým kúpaliskom, teda Aqualandom, kde sa vždy dobre okúpeme v medokýšovom bazéne a deti si podľa nálady užijú tie detské vodné miesta. 

Kúpalisko vedľa futbalového ihriska v Strelníkoch

Veľmi pekne ďakujem Peťke za editáciu tohto textu.

…WwW…


Prosím ohodnoť článok, zaujíma nás tvoja odozva

5/5 - (3 hlasy)
Momentálne si užívajúca materskú dovolenku a teda väčšinu času venuje starostlivosti o Lindu a Peťku. Popri tom sa spolu s manželom snaží žiť aktívnym životom (v menšej intenzite ako pred materstvom samozrejme :). Pandémia spolu s rodičovstvom nás celkom prirodzene spomalila, čo vôbec nie je na škodu. Učíme sa žiť pomalšie ale plnohodnotnejšie. Menej je v našom prípade viac. 
Viera exValentová Bugáňová

Potešíme sa tvojmu komentu